  • ABB 2CH SHUTTER ACTUATOR 4MRDC WITH MANUAL OPERATION JRA/S2.230.2.1
Product Code: AB-JRAS2.230.2.1
Brand
ABB
RRP: POA
Quantity In Cart:
Unit of Measure
EACH
2 Year
GTIN
Technical Specifications
Brands ABB
  • Details
  • Downloads
  • Where to Buy
  • Ordering
JRA/S 2.230.2.1
  • Extended Product Type: JRA/S 2.230.2.1
  • Product ID: 2CDG110120R0011
  • EAN: 4016779698399
  • Catalog Description: JRA/S2.230.2.1 Blind/Roller Shutter Act, 2-f, 230 V AC, Manual Operation, MDRC
  • Long Description: For the control of independent 230 V AC drives via ABB i-bus® KNX. The devices are designed for positioning blinds, roller shutters, awnings and other shading products as well as for controlling doors, windows and ventilation flaps. Additional auxiliary voltage is not needed. To protect the drives, the output contacts are electromechanically locked against each other. Push buttons are located at the front of the device to control the outputs e.g. during commissioning. The current status of the output is displayed via LEDs.
  • Installation
    • Mounting Type: DIN-Rail
  • Environmental
    • Degree of Protection: IP20
  • Technical
    • Special Functions: Switching
    • Number of Outputs: 2
    • Number of LEDs: 1
    • Compatible Bus Systems: KNX (TP)
    • Product Range: KNX
    • Manual Operation: Yes
    • Number of Batteries: 0
  • Electrical
    • Current Type: AC
    • Voltage Range: 230 V AC
    • Output Voltage (Uout): 230 V AC
    • Maximum Switching Current: 6 A
    • Maximum Switching Power: 2400 W
    • Power Loss: 0.25 W
  • Design
    • Colour: light grey
  • Dimensions
    • Width in Number of Modular Spacings: 4
    • Product Net Width: 72 mm
    • Product Net Height: 90 mm
    • Product Net Depth / Length: 64.5 mm
    • Product Net Weight: 0.205 kg
    • Built-In Depth (t2): 64.5 mm